Propozycja zmian w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych była przedmiotem posiedzenia Zespołu problemowego RDS ds. usług publicznych. W spotkaniu, które odbyło się 20 lutego br. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” stronę rządową reprezentowali Józefa Szczurek-Żelazko – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Leszek Skiba – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz Andrzej Jacyna p.o. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
Wiceminister J. Szczurek-Żelazko przedstawiła projekt zmian do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r.  o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Najistotniejszą zmianą jest rozszerzenie zakresu podmiotowego o pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne, którymi w rozumieniu projektowanej ustawy są osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy w podmiocie leczniczym, które wykonują pracę pozostającą w bezpośrednim związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w komórkach działalności medycznej zakładu leczniczego. Kolejną zmianą jest wprowadzenie terminu do dnia 15 czerwca każdego roku, na wydanie przez kierownika podmiotu leczniczego lub podmiot tworzący zarządzenia w sprawie podwyższenia wynagrodzenia. Ponadto projekt zakłada przeniesienie pielęgniarek i położnych zatrudnionych na stanowiskach wymagających wykształcenia wyższego magisterskiego na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, lecz niewymagających specjalizacji – z dotychczasowej grupy zawodowej ze współczynnikiem pracy 0,64 do grupy ze współczynnikiem pracy wyższym.
 
W dalszej części spotkania odbyła się dyskusja i wymiana poglądów pomiędzy przedstawicielami partnerów społecznych i stroną rządową.
 
Strona społeczna poruszyła m.in. kwestię dotyczące procesu legislacyjnego i terminu obowiązywania nowej ustawy, podpisanego porozumienia pomiędzy ministrem zdrowia a lekarzami rezydentami, rozszerzenia zakresu podmiotowego uwzględniającego wszystkich pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, rozważenia zmiany podziału pracowników na grupy zawodowe i zmiany współczynników pracy, konieczności nowelizacji art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. oraz wznowieniu prac Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. ochrony zdrowia,
 
Uzgodniono, że resort zdrowia odniesie się do poruszonych kwestii i kontynuację tematu na kolejnym posiedzeniu zespołu. (MRPiPS)