Spotkanie Zespołu Trójstronnego ds. Przemysłu Lekkiego odbyło się 4 marca 2021 r. w formie wideokonferencji pod przewodnictwem Pani Olgi Semeniuk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, współprzewodniczącej Zespołu. Stronę rządową w posiedzeniu reprezentowali także: Pan Paweł Wdówik – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Pan Piotr Patkowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

W toku dyskusji poruszono tematy zaproponowane przez stronę społeczną. Pierwszym z nich by temat dotyczący instrumentów pomocy i wsparcia przedsiębiorstw sektora odzieżowego i tekstylnego w związku z pandemią Covid-19. Strona społeczna wysłuchała informacji na temat  pomocy ze strony rządu zawartej w szeroko rozumianych „Tarczach antykryzysowych” . Przedstawiciel strony pracodawców, współprzewodniczący Zespołu Pan Tadeusz Wawrzyniak, poruszył kwestię dramatycznej sytuacji sektora produkcyjnego odzieży, bielizny i wyrobów pończoszniczych. Spadek sprzedaży odzieży  w 2020 roku wyniósł ok.6 mld zł. Poruszył też kwestie nadmiernego przedłużania się procesu rozpatrywania wniosków o odroczenie i umarzanie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, co powoduje, że przedsiębiorcy nie mogą uzyskać zaświadczeń o niezaleganiu w płatnościach składek i tym samym nie mogą aplikować o pozostałe narzędzia wsparcia

Kolejnym poruszonym tematem w dyskusji były zamówienia publiczne dedykowane dla przedsiębiorstw sektora odzieżowego i tekstylnego. Strona społeczna stwierdziła, że obserwuje niebezpieczny proces „nacjonalizacji” zamówień publicznych na wyroby produkowane przez polski sektor odzieżowy i tekstylny, poprzez wykorzystywanie instytucji „in-house”, którego skutkiem jest ograniczanie lub nawet wyłączanie części zamówień z konkurencji rynkowej, poprzez ich lokowanie poza przetargowe w przedsiębiorstwach kontrolowanych lub których właścicielem jest bezpośrednio lub pośrednio Skarb Państwa. Przykładem w tym zakresie są zamówienia Ministerstwa Obrony Narodowej na mundury dla wojska.

Istotnym poruszonym tematem w dyskusji były następnie kary umowne z tytułu realizacji zamówień publicznych

Strona społeczna wysłuchała informacji na temat Polityki przemysłowej wobec sektora tekstylnego i odzieżowego, powstania nowej polityki przemysłowej. powstania Białej Księgi a finalnie Polityki przemysłowej, która stanowić będzie odpowiedź na post-covidowe potrzeby polskiej gospodarki poprzez zbudowanie pełnego katalogu instrumentów wsparcia poszczególnych branż, obejmującego też uruchomienie niezbędnych zmian legislacyjnych de facto deregulacji.

W ostatnim punkcie spotkania strona pracodawców przedstawiła problemy z realizacją projektów ze środków UE w świetle pandemii Covid-19, konieczność weryfikacji umów w zakresie realizacji wskaźników produktu i rezultatu, możliwość zawieszenia realizacji zadań. Przedstawiciele MFiPR odpowiedzieli na przedstawione problemy i prosili o bezpośredni kontakt w tych sprawach z Ministerstwem.

(źródło: Departament Dialogu i Partnerstwa społecznego MRiPS)