W dniu 26 maja 2021r. -  w formie wideokonferencji – odbyło się posiedzenie  Trójstronnego Zespołu do Spraw Budownictwa i Gospodarki Komunalnej. Stronę rządową reprezentowała p. Anna Kordecka, Podsekretarz Stanu w MRPiT. 

Przedstawiciel Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego omówił działania organów nadzoru rynku wyrobów budowlanych, wraz z omówieniem wyników kontroli wyrobów  budowlanych w 2020 roku. Organami właściwymi w sprawach wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu,  są organy nadzoru budowlanego. Do podstawowych obowiązków właściwych organów (nadzoru budowlanego) należy kontrola wprowadzonych do obrotu lub udostępnionych na rynku krajowym wyrobów budowlanych, prowadzenie postępowań administracyjnych w tym zakresie oraz wykonywanie zadań o których mowa w ustawie o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaprezentowało przegląd programów inwestycyjnych, współfinansowanych ze środków UE, wspierających inwestycje w sektorze budownictwa. Program InvestEU to instrument inwestycyjny UE, będący następcą Planu Inwestycyjnego dla Europy.  Program ma na celu uzupełnienie luki inwestycyjnej i poprawę poziomu inwestycji dzięki zapewnieniu gwarancji UE na akcję kredytową prowadzoną przez EBI, krajowe banki rozwoju oraz inne instytucje finansowe. Zapewnienie gwarancji UE ma zmobilizować przede wszystkim prywatne, ale również publiczne, środki na inwestycje o strategicznym znaczeniu dla gospodarki UE. Na Program InvestEU składają się 4 filary:

  1. Fundusz InvestEU– oparty o gwarancję UE fundusz oferujący wsparcie zwrotne na realizację inwestycji o strategicznym znaczeniu dla gospodarki i podwyższonym profilu ryzyka. Cel funduszu to wygenerowanie inwestycji o wartości ok. 400 mld EUR.
  2. Centrum Doradztwa InvestEU- centrum zapewniające wsparcie merytoryczne dla potencjalnych promotorów inwestycji.
  3. Portal InvestEU  - portal pozwalający na poszukiwanie inwestorów przez promotorów projektów.
  4. Działania łączone– inwestycje i instrumenty wspierane z InvestEU i jeden lub więcej z programów UE lub Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU Emissions Trading System).

Strony Zespołu powołały 4 grupy robocze ds.: warunków pracy, rozwoju potencjału kadrowego, opracowania wzorcowego taryfikatora kwalifikowanego, produkcji materiałów budowlanych.

Następne posiedzenie Zespołu odbędzie się w czerwcu 2021 r.

(źródło: Departament Dialogu i Partnerstwa społecznego MRiPS)