6 lipca 2021 r. odbyło się, w formie wideokonferencji, posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa. W posiedzeniu wzięli udział: Olga Semeniuk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Paweł Wdówik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Piotr Dziadzio, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii i Ministerstwa Finansów.

Dyskusja podczas posiedzenia dotyczyła kwestii: skutku wzrostu cen uprawnień do emisji CO2 i kosztów energii na przemysł hutniczy w Polsce, stan prac nad nowelizacją ustawy o rynku mocy wprowadzającej reparametryzację opłaty mocowej i ustawy o rekompensatach sektorowych oraz opracowanie planu działania dla branży stalowej uwzględniającej koszty i źródła finansowania transformacji niskoemisyjnej.

Przedstawiciele Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego przedstawili prezentację pn. Transformacja energetyczna sektora hutniczego. W prezentacji zawarli informacje dot. m.in. zużycia energii elektrycznej i emisji pośrednich w 2018 r., wpływu polityki klimatycznej Unii Europejskiej na ceny uprawnień do emisji CO2, kosztów energii w scenariuszu PEP2040, rozwoju OZE w PEP2040 oraz dekarbonizacji hutnictwa w perspektywie 2050 roku.

W kontekście przygotowanej przez Związek Pracodawców Przemysłu Hutniczego propozycji Stanowiska Strony Pracowników i Strony Pracodawców z dnia 06.07.2021 w sprawie przyszłości hutnictwa stali w województwie śląskim oraz w całym kraju uzgodniono, że zostanie ono rozszerzone i po podpisaniu przez stronę społeczną przekazane do Rady Dialogu Społecznego.

(źródło: Departament Dialogu i Partnerstwa społecznego MRiPS)