15 października 2021 r. odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Spotkaniu, przewodniczyła Jolanta Ochman NSZZ „Solidarność”. Stronę rządową reprezentowali: Adam Niedzielski Minister Zdrowia, Piotr Bromber wiceminister w Ministerstwie Zdrowia, Stanisław Szwed - sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Informację o przebiegu rozmów z Ogólnopolskim Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Pracowników Ochrony Zdrowia zaprezentował przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia. Odbyło się 6 spotkań, dotyczących ośmiu postulatów zgłoszonych przez komitet protestacyjny. statecznie ustalenia będą podejmowane na forum Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. W związku z tym prezydium Zespołu spotka się 20 października br. a Zespół 25 października 2021 r.

Następnie przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia omówili:

- realizację ustawy z dnia 7 października 2020 r. o Funduszu Medycznym. Fundusz Medyczny to mechanizm finansowy ustanowiony z inicjatywy Prezydenta RP, we współpracy z Ministrem Zdrowia. W ramach Funduszu Medycznego wyodrębniono 4 subfundusze. W ramach subfunduszu planowane są działania mające na celu poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej oraz bezpieczeństwa udzielania świadczeń opieki zdrowotnej poprzez inwestycje w infrastrukturę strategiczną ochrony zdrowia. Finansowe wsparcie będzie kierowane do podmiotów leczniczych udzielających świadczenia wysokospecjalistyczne, pełniące w systemie rolę strategiczną: szpitale onkologiczne, pediatryczne, pulmonologiczne, ogólnopolskie.

- przebieg prac nad projektem ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Celem projektu ustawy jest wdrożenie rozwiązań prawno-organizacyjnych, które w sposób kompleksowy i skoordynowany będą realizowały priorytety polityki zdrowotnej w obszarze jakości. Przedmiotem uregulowania będzie wprowadzenie rozwiązań w zakresie: autoryzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą (szpitale); monitorowania zdarzeń niepożądanych; usprawnienia akredytacji w ochronie zdrowia; usprawnienia wypłaty pacjentom rekompensat za zdarzenia medyczne; tworzenia i prowadzenia rejestrów medycznych.

(źródło: Departament Dialogu i Partnerstwa społecznego MRiPS)