W dniu 25 października 2021r. -  w formie wideokonferencji – odbyło się posiedzenie  Trójstronnego Zespołu do Spraw Budownictwa i Gospodarki Komunalnej. Stronę rządową reprezentował Piotr Uściński Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Pan Szymon Firląg, przewodniczący Grupy Roboczej ds. Rynku pracy w sektorze produkcji wyrobów budowlanych zaprezentował stanowisko z działalności Grupy w sprawie wprowadzenia CBAM w ramach pakietu „FIT for 55” dla przemysłu materiałów budowlanych oraz podjęcia rozmów z rządem RP na temat sprawiedliwej transformacji tego przemysłu. Członkami tego ciała są reprezentantami pracowników i pracodawców wchodzący w skład Zespołu Trójstronnego ds. Budownictwa i Gospodarki Komunalnej. Wprowadzenie CBAM wymaga zarówno utrzymania systemu handlu emisjami EU-ETS zorientowanego na finansowanie działań modernizacyjnych w ramach Funduszu Innowacyjnego, jak i zwiększenia inwestycji publicznych wspierających działania na rzecz neutralności klimatycznej przemysłu materiałów budowlanych. Oczekują, że w przyjętej w tym roku przez Rząd RP Polityce Przemysłowej Polski zostaną określone możliwości wprowadzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań, które wpłynęłyby na ograniczenie emisji CO2 z przemysłu materiałów budowlanych.  Na tej podstawie przyjęty zostanie budżet, na realizację wsparcia dla m.in. przemysłów: cementowego, ceramicznego, gipsowego oraz wapienniczego, a także określone ze strony państwa instrumenty prawne i organizacyjne zapewniające realizację polityki przemysłowej w odniesieniu do tych przemysłów.

Przedstawiono Raport z wynikami pierwszej edycji badań zrealizowanych w branży budowlanej w ramach projektu Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego. Badania były realizowane w okresie styczeń 2020 r. – kwiecień 2021 r. Raport składa się z trzech części. W części pierwszej dokonano oceny obecnego stanu sektora budownictwa na podstawie ogólnodostępnych danych, które skonfrontowano z wynikami odpowiedzi udzielonych przez badaną grupę przedsiębiorstw. W części drugiej scharakteryzowano kluczowe wyzwania stojące przed generalnymi wykonawcami związane z sytuacją na rynku pracy, potencjałem wykonawczym, kosztami realizacji inwestycji i relacjami z instytucjami finansowymi. W części trzeciej zaprezentowano perspektywy dla branży budowlanej w nadchodzących kwartałach z punktu widzenia ankietowanych firm wykonawczych.

 

(źródło: Departament Dialogu i Partnerstwa społecznego MRiPS)