2 lutego 2022 r., w formie wideokonferencji, odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. W spotkaniu wzięli udział: Pan Piotr Bromber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia; Pan Bernard Waśko, Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Medycznych oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. W posiedzeniu wzięli udział także członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe i pracodawców oraz doproszeni eksperci.

Pierwszy punkt posiedzenia dotyczył informacji Ministerstwa Zdrowia o stanie prac nad nowelizacją ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował, że 20 grudnia 2021 roku Minister Zdrowia wystąpił o wprowadzenie projektu nowelizacji ustawy do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Zaznaczył, że projekt nowelizacji ustawy będzie poddawany konsultacjom i uzgodnieniom z partnerami społecznymi. Poinformował także, że w przesłanym zgłoszeniu wskazano, że projekt jest wykonaniem ustaleń, które znalazły się w stanowisku Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia z 5 listopada 2021 r., a wprowadzana zmiana będzie gwarantowała wzrost najniższych wynagrodzeń zasadniczych od lipca 2022 r. Do zgłoszenia dołączono wstępnie opracowaną Ocenę Skutków Regulacji. Zgłoszenie Ministra Zdrowia wraz z projektem OSR zostało skierowane do Rządowego Centrum Analiz, które wydało opinię i do której Minister Zdrowia zajął stanowisko. Obecnie trwa oczekiwanie na realizację wpisu. Po uzyskaniu wpisu projekt nowelizacji ustawy zostanie skierowany do konsultacji.

Kolejny punkt posiedzenia dotyczył informacji Ministerstwa Zdrowia o obowiązujących regulacjach w zakresie dodatkowych świadczeń pieniężnych przyznawanych na mocy polecenia Ministra Zdrowia dla Prezesa NFZ oraz bieżącej informacji NFZ na temat realizacji polecenia. Przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że dodatkowe świadczenia pieniężne dla personelu medycznego i niemedycznego przekazywane są zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia z 30 listopada 2021 r. Dodatkowe świadczenia pieniężne dotyczą personelu medycznego udzielającego świadczeń w bezpośrednim kontakcie z pacjentami z podejrzeniem oraz zakażeniem SARS-CoV-2 na oddziałach drugiego poziomu zabezpieczenia covidowego. Od początku funkcjonowania dodatkowego świadczenia pieniężnego wartość środków, która została przekazana wyniosła łącznie 8 mld 871 mln zł (za grudzień 2021 r. – 287 mln zł), dotyczyło 690 podmiotów (w grudniu 2021 r. - 438 podmiotów) i łącznie objęło ponad 105 000 osób.

Jednorazowe świadczenie dodatkowe dotyczyło personelu niemedycznego uczestniczącego przy udzielaniu świadczeń pacjentom z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 na oddziałach drugiego poziomu zabezpieczenia covidowego. Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia z 30 listopada 2021 r. druga transza środków przekazywanych w grudniu 2021 roku wyniosła 19 mln 484 tys. zł, dotyczyła 192 podmiotów i objęła 3353 osoby.

W dalszej części posiedzenia przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia przedstawił informacje dotyczące projektu ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Poinformował, że nadal są zgłaszane uwagi do projektu ustawy. Dotychczas, razem z uzgodnieniami, opiniowaniem i konsultacjami, wpłynęło ponad 90 stanowisk od różnych podmiotów. Obecnie trwa techniczne wpisywanie zgłoszonych uwag do tabeli.

Ostatni punk posiedzenia dotyczył informacji Ministerstwa Zdrowia o stanie prac nad projektorem ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował, że obecnie trwają końcowe prace nad przygotowaniem projektów rozporządzeń, które zostaną omówione na dalszych etapach prac nad projektem ustawy.

(źródło: Departament Dialogu i Partnerstwa społecznego MRiPS)