15 lipca 2022 roku, w formie hybrydowej, odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego, w którym wzięli udział przedstawiciele Ministerstw: Infrastruktury, Rodziny i Polityki Społecznej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spotkanie prowadził Pan Andrzej Kościk – Współprzewodniczący Zespołu ze strony pracowników.

W pierwszej części spotkania dyskutowano o ratyfikowaniu Konwencji ILO nr 185 w sprawie dokumentów tożsamości marynarzy. Polska jest stroną Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) nr 108 dotyczącej dokumentów tożsamości marynarzy z 1958 r., na podstawie której wydaje marynarzom dokumenty tożsamości – książeczki żeglarskie. Ze względu na to, iż dokumenty te nie są wystarczające w niektórych państwach, żeby uzyskać zezwolenie do zejścia na ląd podczas pobytu statku w porcie marynarze wystąpili do strony rządowej o rozważenie możliwości ratyfikacji Konwencji MOP nr 185 dotyczącej dokumentów tożsamości marynarzy.

Następnie omówiono funkcjonowanie Zespołu roboczego ds. nowelizacji ustawy o pracy na morzu. Członkowie Zespołu Trójstronnego uzyskali informację na temat problemów w funkcjonowaniu  Zespołu roboczego wynikających z małej częstotliwości spotkań i braku wiążących ustaleń. Zdaniem przedstawicieli pracodawców Zespół powinien być miejscem do dalszej dyskusji nad uzgodnieniami wymagającymi sprecyzowania. Ustalono, że w przyszłym tygodniu odbędzie się kolejne posiedzenie Zespołu roboczego.

W następnej części spotkania dyskutowano o kwestii objęcia ubezpieczeniem społecznym wszystkich marynarzy zamieszkałych w Polsce. Od dłuższego czasu ww. sprawa jest przedmiotem dyskusji Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa Morskiego. . Aktualnie z uwagi na wojnę w Ukrainie, pandemię SARS-CoV-2 oraz związaną z tym sytuacją budżetu państwa, prace nad rozwiązaniami w zakresie kompleksowego objęcia marynarzy zabezpieczeniem społecznym zostały wstrzymane., co spotkało się z krytyką strony społecznej.

W punkcie dotyczącym sytuacji w Polskiej Żegludze Bałtyckiej S.A. w zakresie warunków pracy i płacy pracowników armatora i układu zbiorowego pracy poinformowano, że sytuacja w PŻB jest w trakcie uregulowania, zawarty został układ zbiorowy pracy satysfakcjonujący załogę, zamknięte zostały sprawy finansowe.

Sytuacja w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa nie została rozwiązana. W grudniu 2021 r. odbyło się spotkanie Zespołu ds. Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa na temat warunków pracy i płacy pracowników armatora, oraz układu zbiorowego pracy. Do chwili obecnej nie doszło do kolejnego spotkania.

(źródło: Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego MRiPS)