9 września 2022 r., odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Budownictwa i Gospodarki Komunalnej. Stronę rządową reprezentował Piotr Uściński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Omówiono prace nad polskimi kryteriami dotyczącymi priorytetów z zakresu dostaw gazu dla producentów wyrobów budowlanych.

W dniu 27 lipca ukazała się propozycja rozporządzenia Rady Unii Europejskiej w sprawie skoordynowanych działań na rzecz zmniejszenia zapotrzebowania na gaz  Rada rekomenduje krajom członkowskim przygotowanie do końca sierpnia 2022 r. krajowych planów bezpieczeństwa gazowego, bazujących na wytycznych tego dokumentu.

Jednocześnie kraje członkowskie UE mają ustalić priorytety w zakresie dostaw gazu dla krytycznych sektorów przemysłu, które nie są obecnie chronione. W zaleceniu Rady Unii Europejskiej te kryteria powinny być konsultowane z przedstawicielami przemysłu. Proces jest szczególnie istotny dla uzyskania określenia formy zakresu kryteriów.

Dotyczy to wyrobów wszystkich sektorów ceramicznych w budownictwie. Ceramika ogniotrwała jest niezbędna do produkcji: stali, aluminium, cementu, szkła, wyrobów chemicznych i petrochemicznych oraz wszelkiej produkcji wymagającej wysokiej temperatury. Ceramika techniczna znajduje bardzo szerokie zastosowanie – od branży medycznej po lotnictwo, wykorzystywana jest do produkcji akumulatorów i wodoru. Ceramika jest również istotnym materiałem w branży budowalnej, ma kluczowe znaczenie dla przystępnego cenowo i energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego. Dodatkowo należy podkreślić, iż wstrzymanie produkcji ceramiki na kilka miesięcy (po niekontrolowanym wygaszeniu pieców ceramicznych) będzie stanowiło zagrożenie dla instalacji. Przedstawiciele pozostałych branży wyrobów budowanych (cementu, wapna i gipsu) również zwracali uwagę na swoje uwarunkowania, które powinny być wzięte pod uwagę przy doborze kryteriów dla określenia dostaw gazu dla krytycznych sektorów przemysłu.

(źródło: Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego MRiPS)