21 października 2022 r. odbyło się, w formie hybrydowej, posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyli: Pan Stanisław Szwed, Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej; Pan Piotr Bromber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia; Pan Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia; Pan Bernard Waśko, Zastępca Prezesa NFZ ds. medycznych oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

W pierwszej części posiedzenia kontynuowano dyskusję na temat wdrażania znowelizowanej ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Pan Prezes Bernard Waśko poinformował o podjętych dodatkowych działaniach interwencyjnych związanych z poprawą sytuacji podmiotów leczniczych zobowiązanych do wdrażania ustawy oraz minimalizacji skutków, które wystąpiły po jej wprowadzeniu. Działania te polegały na wydaniu we wrześniu kilku zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczących: podniesienia stawek świadczeń w świątecznej i nocnej opiece medycznej, podniesienia stawek za ryczałty SOR i izb przyjęć oraz zastosowanie w wybranych Jednorodnych Grupach Pacjentów w obszarze chorób wewnętrznych współczynników korygujących podnoszących efektywnie wycenę świadczeń do czasu zakończenia prac nad wprowadzeniem nowej kompleksowej wyceny świadczeń w obszarze chorób wewnętrznych. Kolejna interwencja dotyczyła wybranej grupy podmiotów - zarządzenie dot. specjalnego mechanizmu finansowego, który pozwoli na okres przejściowy 10 miesięcy (od 1.09.2022 r. do 1.07.2023 r.) uzyskać dodatkowe finansowanie jako mechanizm wyrównawczy dla podmiotów sieciowych, które w wyniku poprzednich zmian nie uzyskały przyrostu netto kwoty finansowania na poziomie min. 16% w relacji do stanu z września. Tą interwencją zostało objętych 174 szpitale w Polsce na ok. 570 umów sieciowych. Wymienione wyżej działania w 2022 r. będą skutkowały wydatkowaniem kwoty ok. 702 mln zł.

 Kolejny punkt posiedzenia dotyczył lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia przedstawił planowane działania. Należą do nich: ucyfrowienie systemu skierowań do uzdrowisk, możliwość wyboru uzdrowiska przez pacjenta oraz przeniesienie obowiązku kontrolowania zasadności skierowań z wojewódzkich oddziałów NFZ na uzdrowiska.

Następnie przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przedstawili informację o aktualnym stanie prac nad projektami ustaw: o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa; o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta oraz o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw.

Ostatni punkt posiedzenia dotyczył omówienia zasad dostępności do leku Paxlovid. Jest to lek przeciwwirusowy stosowany przy leczeniu Covid-19. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował o decyzji, że Paxlovid będzie stosowany wyłącznie u osób będących w tzw. wysokiej grupie ryzyka.

(źródło: Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego MRiPS)