14 maja 2024 r. odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyli: Pani Aleksandra Gajewska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Pan Marek Kos, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. w posiedzeniu wzięli udział także: Pan Daniel Rutkowski, Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT); Pan Miłosz Anczakowski, Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Służb Mundurowych oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, NFZ, AOTMiT oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

Pierwsza część posiedzenia dotyczyła ustawy z dnia 8 czerwca 2017 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych z uwzględnieniem wielkości nakładów na ochronę zdrowia. Przedstawiciel Agencji  Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) przedstawił prezentacje zawierającą informacje ze zbiórki danych o wynagrodzeniach z podmiotów należących do sieci PSZ (System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej). W prezentacji zawarł informacje dot. m.in.: liczby etatów i pracowników zatrudnionych w poszczególnych grupach zawodowych należących do podmiotów medycznych, wysokości średniego wynagrodzenia zasadniczego oraz brutto dla tych grup, struktury wynagrodzenia brutto według grup zawodowych dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę oraz kwestii udziału poszczególnych form zatrudnienia w grupach zawodowych według stanu na luty 2024 r.

Następnie omówiono dwa projekty - rządowy oraz obywatelski - ustawy o zmianie ustawy z dnia 8 czerwca 2017 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Pan Minister M. Kos w nawiązaniu do ustaleń z posiedzenia w dniu 11 kwietnia br. sejmowej Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych przedstawił propozycje Ministerstwa Zdrowia zmian w ww. ustawie. Propozycja resortu zakłada wprowadzenie do ustawy nowych współczynników pracy dla grup 5  i 6. Dla grupy 5 współczynnik wyniesie 1,1 od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2025 r. oraz 1,15 od dnia 1 stycznia 2026 r. Dla grupy 6 współczynnik wyniesie 1,02 od dnia 1 stycznia  do dnia 31 grudnia 2025 r. oraz  1,08 od dnia 1 stycznia 2026 r.

Dalsza część posiedzenia dotyczyła ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych. Przedstawicielka Ministerstwa Zdrowia poinformowała, że ustawa zaczęła obowiązywać 26 marca 2024 r. wraz z rozpoczęciem obowiązywania ustawy został utworzony Centralny Rejestr osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych. Rejestr jest ogólnodostępny i umożliwia weryfikację osób wykonujących zawody medyczne objęte ustawą zarówno przez pracodawców jak i pacjentów. Odnosząc się do kwestii aktów wykonawczych do ustawy o niektórych zawodach medycznych poinformowała, że 15 maja wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 19 kwietnia 2024 roku w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących niektóre zawody medyczne. Rozporządzenie określa formy samokształcenia dla osób wykonujących wymienione w dokumencie zawody medyczne, liczbę punktów edukacyjnych za poszczególne formy rozwoju oraz dokumenty potwierdzające ich  realizacje.

(źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej)