24 maja 2024 r. w CPS „Dialog” odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. W posiedzeniu uczestniczył również Pan Miłosz Anczakowski, Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, NFZ, AOTMiT, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz Narodowego Instytutu Onkologii.

Pierwszym punktem posiedzenia była kwestia procesu przygotowań Państwa do potencjalnych wyzwań militarnych - organizacja systemu ratownictwa medycznego, bezpieczeństwo lekowe, bezpieczeństwo cyfrowe sektora ochrony zdrowia. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia przedstawił organizacje Polskiego systemu ratownictwa medycznego z perspektywy wyzwań militarnych. Poinformował, że system ratownictwa medycznego działa w oparciu o wojewódzkie plany działania systemu sporządzane przez Wojewodów. Każdy plan sporządzany jest zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie wojewódzkiego planu działania systemu. Jednostkami systemu są szpitalne oddziały ratunkowe, zespoły ratownictwa medycznego oraz lotnicze zespoły ratownictwa medycznego. Podkreślono również wagę bezpieczeństwo lekowego, którego podstawą jest produkcja leków na terytorium państwa oraz zapewnienie trwałych i nieprzerwanych łańcuchów dostaw leków, które nie są wytwarzane na terytorium Polski.

Kolejną kwestią poruszoną podczas posiedzenia była cyfryzacja ochrony zdrowia. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia przedstawił wyzwania związane z transformacją cyfrową systemu ochrony zdrowia. Poinformował, że kluczowe założenia procesu cyfryzacji są zawarte w Programie Rozwoju Zdrowia w Polsce na lata 2022-2027, który identyfikuje główne cele i kierunki interwencji w obszarze zdrowia. Program zakłada Cyfryzacje kluczowych obszarów interwencji, zaangażowanie pacjenta w działania zwiększające kontrole nad własnym zdrowiem, wzmocnienie dojrzałości cyfrowej świadczeniodawców, rozwój telemedycyny, rozszerzony dostęp do danych medycznych oraz rozwój sztucznej inteligencji.  

Następnie podczas spotkania poruszono kwestię środków z Krajowego Planu Odbudowy, które mają być planowane do pozyskania i alokacji w obszarze ochrony zdrowia. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował, że środki zostaną przyznane w ramach KPO Komponent D: Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia.

Podczas posiedzenia omówiono również kwestię ustawy refundacyjnej. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował, że ministerstwo zidentyfikowało potrzebę nowelizacji ustawy refundacyjnej. Odbyło się również w tej sprawie spotkanie z partnerami społecznymi. 15 kwietnia bieżącego roku Ministerstwo Zdrowia wysłało pismo do wszystkich interesariuszy ustawy refundacyjnej w sprawie zgłaszania propozycji zamian do ustawy. Obecnie trwa proces konsultacji i analizowania nadesłanych propozycji zmian.

W dalszej części posiedzenia poruszono kwestię standaryzacji postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w dziedzinie onkologii. Poruszono temat zakresu nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, której wdrożenie planowane jest na 31 marca 2025 rok. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował, że obecnie w Ministerstwie trwają prace nad Rozporządzeniem w sprawie kryteriów kwalifikacji do Krajowej Sieci Onkologicznej. Przedstawiono również informację na temat zaawansowania prac nad wprowadzeniem karty e-DiLO.

Ostatnim punktem posiedzenia była kwestia efektywności finansowej systemu ochrony zdrowia. Przedstawiciel NFZ przedstawił informację dotyczące aktualnego stanu budżetu NFZ. Poinformował, że aktualny plan finansowy NFZ na rok 2024 przewiduje przychody w wysokości 174,1 mld zł oraz wydatki w wysokości 177,2 mld zł.  Stwierdził, że głównym wyzwaniem stojącym przed NFZ w 2024 rok będzie realizacja rekomendacji Prezesa AOTMiT związanej z wdrożeniem zmian w zakresie sposobu minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia.

(źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej)