19 lipca 2022 r. odbyło się, w formie wideokonferencji, posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyli: Pan Piotr Pyzik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Pan Piotr Dziadzio, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu przedstawił prezentację dotyczącą aktualnej sytuacji branży górniczej w Polsce.
Następnie wiceminister P. Dziadzio przedstawił stan prac nad zmianami w planie Polityki Energetycznej Polski do 2040r. W swojej wypowiedzi podkreślił, że w marcu tego roku Rada Ministrów zatwierdziła Politykę Energetyczną Państwa do 2049 roku, która zakłada odejście od paliw kopalnych na rzecz zero emisyjnych źródeł energii, jednakże w związku z atakiem Rosji na Ukrainę rząd chce, aby Polska uniezależniła się od paliw kopalnych dostarczanych z Rosji. Możliwa jest zatem korekta co do wykorzystywania węgla i gazu w gospodarce.
Przedstawił również informację na temat stanowiska Rządu dotyczącego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie redukcji emisji metanu. Poinformował, że cały czas prowadzone są negocjacje z Komisją Europejską dotyczące jej stanowiska zawartego w Rozporządzeniu w sprawie redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym. Obecnie przygotowywane są analizy kosztów przystosowania szybów węglowych do wymogów rozporządzenia.
W dalszej części posiedzenia omawiano temat regulacji dotyczących Funduszu Transformacji Śląska oraz wsparcia dla firm okołogórniczych. Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii przedstawił informację na temat Funduszu Transformacji Śląska. Poinformował, że projekt ustawy został przekazany do Rządowego Centrum Analiz i być może jeszcze w tym miesiącu zostanie oficjalnie ogłoszony. Następnie przedstawił główne założenia wsparcia dla firm okołogórniczych, które opierać ma się na cyfryzacji, gospodarce niskoemisyjnej oraz rozwoju lokalnym na terenach gmin górniczych. W osiągnieciu tych celów pomóc ma Strategia Produktywności, dzięki której przedsiębiorstwa będą mogły pozyskać fundusze z MRIT.