Pani Kamila Król, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz Pan Andrzej Gantner – Współprzewodniczący Zespołu ze strony pracodawców przewodniczyli posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Branży Spożywczej, które w formie wideokonferencji odbyło się 13 września 2022 r. Oprócz stałych członków Zespołu, w spotkaniu uczestniczyli: Pani Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, oraz przedstawiciele Ministerstw: Aktywów Państwowych, Finansów, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Klimatu i Środowiska oraz Zdrowia.
W pierwszej części spotkania Pani Minister K. Król poinformowała o apelu przedstawicieli branży spożywczej skierowanym do Premiera Mateusza Morawieckiego. Następnie współprzewodniczący zespołu ze strony pracodawców omówił apel pracodawców o zabezpieczenie podmiotów gospodarczych z branży spożywczej na wypadek ewentualnych ograniczeń dostaw energii elektrycznej, gazu, węgla. Podkreślił jak ważną gałęzią gospodarki jest branża spożywcza i dlaczego warto objąć ją ochroną. Apel jest pokłosiem rozmów strony pracodawców toczonych z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczących zmiany rozporządzeń regulujących sposób obliczania mocy minimalnych oraz dostęp do energii elektrycznej i gazu.
Następnie przedstawiciel strony pracodawców omówił ustawę o rozszerzonej odpowiedzialności przedsiębiorców. Projekt ustawy będzie miał duży wpływ na gospodarkę odpadami opakowaniowymi. Do projektu zostały zgłoszone uwagi producentów. Odnosząc się do projektu ustawy o systemach kaucyjnych poinformował, że wprowadza on od 2025 r. obowiązek udziału określonej ilości recyklatu w każdej produkowanej butelce. Poinformował także o ustawie SUP, która stanowi implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Wprowadza ona opłatę za każdą butelkę wprowadzaną na rynek. Przedstawiciele strony pracodawców podkreślali potrzebę zsynchronizowania wprowadzania ww. projektów ustaw.
W kolejnej części posiedzenia poruszono kwestię wpływu podatków dyskryminacyjnych na kondycję przedsiębiorstw w Polsce, ich konkurencyjność i zatrudnienie. Przedstawiciel strony związków zawodowych przedstawił sytuację przemysły piwowarskiego w kontekście podnoszenia akcyzy na wyroby alkoholowe. Zaapelował, żeby związku z trudną sytuacją branży zawiesić podwyżkę akcyzy na okres jednego roku.
Dalsza część posiedzenia dotyczyła udzielenia informacji na temat prowadzonej polityki tytoniowej przez Rząd RP w sprawie dyrektywy KE dotyczącej ograniczenia, zlikwidowania produkcji nowatorskich wyrobów tytoniowych bez okresu ochronnego. Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował, że projektowana dyrektywa jest aktem delegowanym, do którego wydania jest zobligowana Komisja Europejska. Obecnie trwają prace grupy ekspertów nad projektem dyrektywy.
(źródło: Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego MRiPS)