29 listopada 2022 r. odbyło się, w formie wideokonferencji, posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Przemysłu Motoryzacyjnego. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyli: Pani Kamila Król, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz przedstawiciele: Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.
W pierwszej części posiedzenia współprzewodniczący Zespołu ze związków zawodowych przedstawił informacje na temat projektu „Programu pomocy i ochrony miejsc pracy i wynagrodzeń dla przedsiębiorców i pracowników przemysłu motoryzacyjnego w Polsce, na zasadach wprowadzonych ustawą antycovidową z 31 marca 2020 roku” oraz elastycznego rozliczania czasu pracy. Poinformował, że sytuacja sektora motoryzacyjnego nadal jest trudna ze względu na brak części i zakłócenia łańcucha dostaw. Przypomniał, że Zespół ds. polityki gospodarczej i rynku pracy RDS podczas posiedzenia w dniu 19 października 2021 r. przyjął stanowisko w sprawie uruchomienia przez Rząd RP Programu pomocy i ochrony miejsc pracy i wynagrodzeń dla przedsiębiorców i pracowników przemysłu motoryzacyjnego w Polsce, na zasadach wprowadzonych ustawą antycovidową z 31 marca 2020 roku z późniejszymi zmianami. Zaznaczył także, że państwa ościenne takie jak Słowacja, Czechy, Niemcy, Hiszpania i Włochy posiadają wypracowany model pozwalający utrzymać miejsca pracy w sytuacjach kryzysowych. Zaproponował przeniesienie kwestii związanych z ww. Programem pomocy i ochrony miejsc pracy na forum Rady Dialogu Społecznego w celu podjęcia próby wypracowania modelu, który dotyczyłby całego przemysłu w Polsce. Następnie odniósł się do kwestii elastycznego rozliczania czasu pracy. Przypomniał, że partnerzy społeczni postulują o wydłużenie okresu rozliczeniowego. Zaproponował, aby również ta kwestia została przeniesiona na forum Rady Dialogu Społecznego.
W dalszej części posiedzenia przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii przedstawił prezentację pt. „Strategia Produktywności 2030 - Kontrakt branżowy dla przemysłu motoryzacyjnego”. W prezentacji przedstawił kwestie dot. m.in.: globalnych makrotrendów, wyzwań długookresowych, celów energetycznych – niezależność i niskoemisyjność, zaawansowanej cyfryzacji, autonomii strategicznej, cech charakterystycznych oraz modelu funkcjonalnego Kontraktu Branżowego.
(źródło: Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego MRiPS)