W dniu 15 lutego 2023 r. odbyło się, w formie hybrydowej, posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zespołu reprezentujący związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz stronę rządową. Ze strony rządowej w spotkaniu uczestniczyli: Pan Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej; Pan Piotr Bromber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia; Pan Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia; Pani Małgorzata Dziedziak, Zastępca Prezesa NFZ ds. Operacyjnych; Pan Marcin Wójtowicz, Dyrektor Generalny Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.
Pierwszym punktem posiedzenia Zespołu była informacja na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Minister M. Miłkowski poinformował, że projekt ustawy jest nadal analizowany przez RCL. Po zakończeniu procesu konsultacji zrezygnowano z części proponowanych w projekcie zapisów. W najbliższym czasie zostanie wyznaczony termin posiedzenia komisji prawniczej.
Następnie zajęto się kwestią projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw. Dyrektor Generalny Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego poinformował, że zakończył się proces konsultacji publicznych. Uwagi nie zostały zgłoszone jeszcze przez Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Sprawiedliwości. Zaznaczył, że znaczna część zgłoszonych uwag została uwzględniona w projekcie ustawy.
Kolejnym punktem posiedzenia była Informacja Narodowego Funduszu Zdrowia o skutkach wejścia w życie ustawy z dnia 16 listopada 2022 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw w zakresie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej. Zastępca Prezesa NFZ ds. Operacyjnych poinformowała, że związku z wejście w życie ww. ustawy Prezes NFZ wydał Zarządzenie w sprawie zmian planu finansowego na rok 2023. Zmiana ta implantowała przejęcie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej zgodnie z ustawą.
Ostatnim punktem posiedzenia była Informacja Ministerstwa Zdrowia o aktualnych pracach legislacyjnych w zakresie projektów ustaw, dla których Minister Zdrowia jest wnioskodawcą. Przedstawicielka Ministerstwa Zdrowia poinformowała, że w chwili obecnej w resorcie procedowanych jest około 20 projektów ustaw na rożnych etapach procesu legislacyjnego. Do najistotniejszych należą:
- Projekt ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi,
- Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta,
- Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych,
- Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej,
- Projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw.
(źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej)